Премиерът Желязков: Ще положим усилия за фискална стабилност и бърз достъп на гражданите и бизнеса до европейското финансиране

                      

           Работим за ускореното договаряне и разплащане на средствата по Плана за възстановяване и устойчивост и по оперативните програми на ЕС. Ще положим усилия за фискална стабилност и бърз достъп на гражданите и бизнеса до европейското финансиране. Това заяви министър-председателят Росен Желязков по време на среща с българския представител в Европейската сметна палата Илиана Иванова. Двамата разговаряха в рамките на визитата на българския премиер в Страсбург.

По-доброто финансово управление на европейския бюджет и предизвикателствата пред бъдещата Многогодишна финансова рамка също бяха акцент по време на срещата. Илиана Иванова подчерта, че България е една от малкото страни без грешки при изпълнението на европейския бюджет за земеделието за миналата година. По този показател страната ни е пример за ефективно усвояване на европейските средства.

В близките месеци се подготвя официално посещение на българския представител в Европейската сметна палата Илиана Иванова в страната.

За устойчиво бъдеще за европейското земеделие

ПОЗИЦИЯ НА

Европейската конфедерация на предприемачите в селското и горското стопанство

Технологията и нейното развитие, както и способността за внедряване на по-добра технология в достатъчно голям мащаб, за да има значение. Знаем, че технологията е една от големите точки, които ще помогнат на ЕС да постигне целите си по отношение на климата, сигурността на храните и енергийните доставки.

Ето защо е толкова важно добрата технология да стане достъпна за всички и земеделските умения, необходими за най-доброто използване на тази технология, също да станат достъпни за всички.

Фермерите в ЕС следва да бъдат стимулирани да използват прецизни технологии като услуги, вместо да се съсредоточават единствено върху закупуването им. Стимулирането на използването на технологии гарантира достъпност за ферми от всякакъв размер, насърчава оптималното приложение на технологиите и намалява въздействието върху околната среда. Селските и селскостопанските предприемачи играят решаваща роля в предоставянето на модерни технологии и умения в селскостопанския сектор, като се справят с екологичните и икономически предизвикателства.

Уместност на подхода

Земеделският сектор е изправен пред значителни предизвикателства, включително изменението на климата, ограниченията на ресурсите и търсенето на устойчиви земеделски практики. Справянето с тези предизвикателства изисква иновативни решения, като например технологии за прецизно земеделие. Технологиите за прецизно земеделие са показали своя потенциал за значително подобряване на ресурсната ефективност и екологичните резултати. Например, подобряването на методите за прилагане на течен тор може да увеличи ефективността на азота с 10-20%, намалявайки зависимостта от изкуствени торове и намалявайки емисиите на CO2, свързани с тяхното производство. Всеки спестен килограм азот запазва приблизително 8 кубични метра природен газ, подчертавайки двойните икономически и екологични ползи.Други подобрения, като оборудване за прилагане с променлива норма и инструменти, базирани на сензори, позволяват на фермерите да прилагат вложени материали точно там, където са необходими. Това намалява отпадъците, поддържа биоразнообразието и е в съответствие с устойчивите земеделски практики. Въздействието на тези иновации е особено забележимо при постигането на целите на ЕС в областта на климата, включително намаляване на емисиите на парникови газове и запазване на екосистемите. Земеделските предприемачи са от основно значение за преодоляването на технологичната пропаст в селскостопанския сектор на ЕС. Те предоставят индивидуални решения за ферми от всякакъв размер, осигурявайки справедлив достъп до модерни технологии. Като ключови играчи в селските икономики, изпълнителите също допринасят за регионалното развитие чрез създаване на работни места и насърчаване на икономическия растеж. Тяхната способност да предлагат мащабируеми и гъвкави решения е в тясно съответствие с целите на ОСП.

В допълнение към подпомагането на ежедневните земеделски операции, изпълнителите играят решаваща роля в реагирането при извънредни ситуации. По време на природни бедствия, като наводнения, пожари или сняг, изпълнителите често осигуряват жизненоважна подкрепа, като използват своето оборудване и опит, за да помогнат на засегнатите селски райони. Чрез интегрирането на модерни технологии в своите услуги, изпълнителите подобряват капацитета си да се справят както с рутинни, така и с извънредни селскостопански предизвикателства.

Изпълнителите помагат и за преодоляване на демографските предизвикателства, пред които е изправен селскостопанският сектор. Със застаряващото фермерско население и ограничен брой нови участници, изпълнителите предоставят основни услуги, които намаляват зависимостта от притежавано от фермата оборудване. Този модел позволява на по-малките ферми да се конкурират ефективно, като гарантира, че технологичният напредък е от полза за целия селскостопански сектор, вместо да бъде концентриран сред по-големите предприятия. Земеделските предприемачи, оборудвани с авангардни инструменти и опит, са в уникална позиция да предоставят тези решения. Тяхната роля в насърчаването на справедливост, ефективност и устойчивост подчертава необходимостта от целенасочени мерки за подкрепа. Чрез субсидии, инициативи за обучение и екологични стимули ОСП може да трансформира селското стопанство в ЕС, като го направи по-конкурентоспособно, приобщаващо и устойчиво. Времето за действие е сега, като се използва пълният потенциал на прецизното земеделие, за да се изгради устойчиво бъдеще за европейското земеделие.

 

За CEETTAR:

Европейската конфедерация на предприемачите в селското, селското и горското стопанство, създадена през 1961 г., представлява около 150 000 компании и близо 600 000 работници. Тя има за цел да представлява интересите на наземните изпълнители в Европа. През 2014 г. Европейската мрежа на горските предприемачи реши да се слее с CEETTAR, което доведе до по-силна и по-представителна единна организация, представляваща наземните изпълнители на ниво ЕС.

 

 

 

 

Премиерът Росен Желязков: До месец ще представим управленска програма с конкретни политики и финансови разчети

Стабилни финанси и план за тяхното балансиране, успокояване на напрежението в страната и провеждане на очаквани от обществото социални политики - бяха част от действията, които министър-председателят Росен Желязков посочи като приоритетни за новоизбрания кабинет при стъпването в длъжност на правителството. На церемонията по предаване и приемане на властта в Министерския съвет премиерът акцентира върху първите задачи на кабинета и подчерта, че не очаква „100 дни толеранс“ – идея, която по думите му е останала в миналото. 

„Нашата задача е в един добър синхрон между различни политически субекти, които са част от коалиционното споразумение, да впрегнем държавната машина за изпълнение на политическите цели и приоритети, които са залегнали в нашето споразумение и ще бъдат база за правителствената програма“, заяви Желязков. Министър-председателят изтъкна, че през следващия месец кабинетът ще представи програма за управление, в която ще има не само цели и приоритети, но и конкретни политики и програми и тяхната финансова защита. „Няма нищо по-важно в момента от това обществото да получи уверенията, че държавното управление ще се занимава с проблемите на обществото, с ясна парламентарна подкрепа“, добави Желязков.

„Приключваме мандата на служебното правителство с удовлетворение от свършената работа, работихме за интереса на държавата и на българските граждани, спазвайки Конституцията законите на страната“, заяви от своя страна служебният премиер Димитър Главчев. Като част от свършеното в рамките на мандата той изтъкна запазването на Европейският път на България, пълноправното приемане на страната ни в Шенген и определения срок за приемане на страната ни в ОИСР. Посочи също така, че се очаква до дни България да покрие и последния, четвърти, критерий за членство в еврозоната. „Да има редовно правителство е начин да се разреши политическата криза и да има кабинет, който да се ползва с политическа подкрепа, каквато ние нямахме“, заяви още Главчев и пожела успех на новото правителство.

 

Д-р Георги Тахов: Продължаваме работата по стратегическите цели в сектор „Земеделие“

Д-р Георги Тахов бе предложен за министър на земеделието и храните в проектосъстава на редовния кабинет с кандидат за министър-председател Росен Желязков. Пред журналисти в Министерски съвет, минути, след като бе върнат изпълнен мандат, министър Тахов изрази готовност да продължи работата по осъществяване на стратегическите цели в сектор „Земеделие“. „Още от встъпването ми в първия служебен кабинет, аз съм си поставил стратегически цели, които наистина изискват време. Искам да благодаря, че усилията, които положихме по тези стратегически цели, бяха оценени“, каза още министърът на земеделието и храните.

Георги Тахов е доктор по икономика, специалност „Финанси, парично обръщение, кредит и застраховка“. Той притежава и магистърски степени по „Счетоводство и контрол“ от ВФСИ „Д. А. Ценов“, Свищов, „Право“ от ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, както и „Стратегическо ръководство и управление на сигурността, и обществения ред“ от Академията на МВР. Специализирал е икономика и управление на промишлеността в Германия. Георги Тахов притежава дългогодишен управленски опит в Националната агенция за приходите. От август 2022 до април 2024 г. е изпълнителен директор на ДФ “Земеделие“ - периодът, за който получи най-висока оценка от Европейската сметна палата.

По време на управлението си като служебен министър, д-р Тахов реши проблема с изплащането на т.нар. украинска помощ на земеделските стопани. Стартирани бяха и първите приеми по интервенции, финансирани чрез ЕЗФРСР от Стратегическия план. В момента отворени за кандидатстване са шестте процедури за проектни предложения за нови, малки и млади стопани, иновации, групи и организации на производителите и облагородяване на селските райони. Предстои да стартира приемът по подхода Водено от общностите местно развитие (ВОМР) за новия период 2023 – 2027 г.

Сред приоритетите на министър Тахов и екипа му е модернизирането на напоителните системи, с цел увеличаване на площите с изградена система за напояване с над 2,5 млн. дка, а в дългосрочен план да достигнат 8 млн. дка. Към момента са модернизирани и рехабилитирани 10 обекта, което осигурява 50% икономия на вода и увеличаване на поливните площи с над 38 000 дка. Възложено е и проектирането на 41 хидромелиоративни съоръжения за напояване на земеделски култури.

България без грешки при усвояването на евросредства в областта на земеделието и природните ресурси

България без грешки при усвояването на евросредства в областта на земеделието и природните ресурси, според годишния доклад на европейските одитори. Това стана ясно по време на съвместна среща на министъра на земеделието д-р Георги Тахов и българския член на Европейската сметна палата г-жа Илиана Иванова, на която бе представен годишният одитен доклад за изпълнението на бюджета на Европейския съюз за 2023г.

В областта на земеделието и природните ресурси, процентът грешки на европейско равнище е 2,2%, но за България не са открити грешки за отчетния одитиран период. Одиторите са оценили също така напредъка, постигнат от ДФ „Земеделие“ - Разплащателна агенция, при изпълнението на процедурата за годишно докладване относно качеството.

Г-жа Иванова подчерта важността на проверките и извършвания контрол върху отчетността на публичните финанси, както и ключовата роля на европейските и национални институции в този процес.

От своя страна министър Тахов изрази мнение, че оценката на Европейската сметна палата е признание за работата на българските институции и техният стремеж за ефикасно и качествено разходване на европейките средства. „2023 година бе изпълнена с много предизвикателства при стартиране прилагането на новия програмен период от Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г.“, заяви министър Тахов, който в периода август 2022 до април 2024 г. бе изпълнителен директор на ДФ “Земеделие“.

Законът, Агрополитиката, Говори Брюксел

Премиерът Желязков: Ще положим усилия за фискална стабилност и бърз достъп на гражданите и бизнеса до европейското финансиране

Премиерът Желязков: Ще положим усилия за фискална стабилност и бърз достъп на гражданите и бизнеса до европейското финансиране

Сряда, 22 Януари 2025

                                  Работим за ускореното договаряне и разплащане на средствата по Плана за възстановяване и...

Агротехника, Животновъдство, Растителна защита

Weidemann в EuroTier: Пълно рестартиране на колесните товарачи и телескопичните колесни товарачи и допълнителни иновации

Weidemann в EuroTier: Пълно рестартиране на колесните товарачи и телескопичните колесни товарачи и допълнителни иновации

Понеделник, 25 Ноември 2024

Weidemann GmbH представи много нови продукти на тазгодишния EuroTier:     Серия 60 - Пълно рестартиране...

Компании, Събития, Анализи

HAPPY NEW YEAR 2025

HAPPY NEW YEAR 2025

Понеделник, 13 Януари 2025

За 2025 г. SPACE ви пожелава цветна година, изпълнена с успехи и положителни резултати...

Реколта, Пазари, Цени

FederUnacoma:  Спад на пазара на агротехника през 2024 г

FederUnacoma: Спад на пазара на агротехника през 2024 г

Понеделник, 20 Януари 2025

Резултатите в края на годината показват значителен спад в продажбите при всички основни видове...

Иновации, Обучение, Агросвят

МЗХ стартира прием за обучения на земеделски стопани

МЗХ стартира прием за обучения на земеделски стопани

Сряда, 15 Януари 2025

Министерство на земеделието и храните стартира прием по интервенция „Професионално обучение и придобиване на...






Наши партньори

За нас

"Агробизнесът" е издание, предназначено за собственици на агрофирми, мениджъри, експерти, производители, преработватели и търговци на селскостопанска продукция. Задачата, която си поставя списанието, е да помогне на българския агробизнес в усилията му да достигне високите европейски стандарти. Земеделието и хранителната промишленост в България да станат конкурентни на останалите страни, членки на Европейския съюз.