България настоява за бързи действия за подкрепа на фермерите заради ситуацията с торовете

България настоява за бързи действия за подкрепа на фермерите заради ситуацията с торовете. Това заяви заместник-министърът на земеделието Георги Събев по време на заседанието на  Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство в Брюксел. „Бихме искали да видим повече възможности за подкрепа в краткосрочен план за справяне с непосредствените проблеми на фермерите“, добави още той.

По темата за гарантирането на наличността и финансовата достъпност на торовете българският заместник-министър отбеляза, че действията за подобряване прозрачността на пазара, засилване на научно обоснованото използване и пестене при употребата на торове, както и влагането на продукти с органичен произход, които да заместват синтетичните торове, са в унисон с други европейски инициативи. „Част от тези действия са заложени и в Стратегическите планове по Общата селскостопанска политика, включително и в този на България“, информира Георги Събев.

По време на срещата бе дискутирана и Стратегията за горите до 2030 г. По думите на аграрният заместник-министър, поставените в нея амбициозни цели за адаптиране на горите към климатичните промени и отключване на потенциала на горското стопанство като част от зелената икономика са стъпка в правилната посока. „Сътрудничеството между държавите членки по отношение на картирането и остойностяването на екосистемните услуги от горите би могло да допринесе за разработването и въвеждането на ефективни публични и частни схеми за плащания за екосистемните услуги и диверсифициране на приходите от горите“, посочи Георги Събев. И допълни, че това ще допринесе за намаляване на фрагментацията и по-добро съгласуване на политиките, свързани с горите в контекста на Зеления пакт и редица проекти на законодателни актове.

В рамките на Съвета бе разгледана и темата за енергийния преход в сектор „Рибарство и аквакултури“ в ЕС. „Осъзнаваме необходимостта от осигуряване на справедлив енергиен преход в общия ни стремеж към постигане на икономически жизнеспособен и устойчив отрасъл, като се имат предвид спецификите и нуждите на отделните региони“, отбеляза заместник-министър Събев. Той съобщи, че България предвижда дейности през новия програмен период 2021-2027 г. в сектора като инсталирането на възобновяеми енергийни източници за захранване на инсталациите на борда на плавателните съдове, както и подмяната на елементи от риболовните уреди с такива с по-ниско съпротивление по време на риболов, водещи до по-нисък разход на гориво. „Обект на подпомагане ще бъдат и пилотни проекти, проучвания, изпитания и иновации за енергийна ефективност и декарбонизация на риболовните кораби“, уточни още той. В преработвателния сектор също е предвидено да се финансират дейности, водещи до повишаване на енергийната ефективност на предприятията и декарбонизацията.

По време на заседанието Европейската комисия представи съобщение „Към силен и устойчив сектор на водораслите в ЕС“, в което бяха идентифицирани възможностите за развитие на отрасъла на морските водорасли в Европа. „Въпреки че към момента е малък, европейският сектор на водораслите има потенциал да се превърне в значима част от синята биоикономика на Съюза“ отбеляза Георги Събев. В изказването си той посочи, че отрасълът може да използва възможностите, които предоставят обширните европейски морета, като същевременно създава нови работни места за местните общности, произвежда суровини, включително като уловители на въглерод, и здравословни продукти, и като подпомага възстановяването на крайбрежните екосистеми и предоставя екосистемни услуги. „Считаме, че прилагането на единен и съгласуван подход за регулиране и управление на сектора на водораслите би бил много полезен. Наличието на надеждна информация, подобряването на знанията, развитието на технологиите и иновациите са от решаващо значение за стимулиране на култивирането на водорасли“, каза в заключение българският заместник-министър.

Законът, Агрополитиката, Говори Брюксел

Европейският парламент отхвърли проектозакона  за намаляване използването на пестициди в Европа

Европейският парламент отхвърли проектозакона за намаляване използването на пестициди в Европа

Понеделник, 27 Ноември 2023

Чрез гласуване на 22.11 Европейският парламент отхвърли предложението на Комисията за Закон за устойчива...

Агротехника, Животновъдство, Растителна защита

МЗХ и Институтът по животновъдство на Франция ще подпишат меморандум за сътрудничество

МЗХ и Институтът по животновъдство на Франция ще подпишат меморандум за сътрудничество

Понеделник, 16 Октомври 2023

Министерството на земеделието и храните и Институтът по животновъдство на Франция ще подпишат меморандум...

Компании, Събития, Анализи

Връчиха Златните медали на МЕСОМАНИЯ 2023 – вижте кои са наградените

Връчиха Златните медали на МЕСОМАНИЯ 2023 – вижте кои са наградените

Събота, 11 Ноември 2023

Асоциацията на месопреработвателите в България връчи Златните медали на МЕСОМАНИЯ 2023. Юбилейното издание на...

Реколта, Пазари, Цени

Министър Вътев и  украинския министър Солски се договориха за прилагането на лицензионния режим за износа на слънчогледово семе, рапица, царевица и пшеница

Министър Вътев и украинския министър Солски се договориха за прилагането на лицензионния режим за износа на слънчогледово семе, рапица, царевица и пшеница

Четвъртък, 30 Ноември 2023

Министърът на земеделието и храните Кирил Вътев с украинския министър на аграрната политика и...

Инвестиции, Финансиране, Застраховки

НАЗ: Институциите да вземат мерки за оцеляването на сектор „Земеделие“

НАЗ: Институциите да вземат мерки за оцеляването на сектор „Земеделие“

Събота, 09 Септември 2023

Националната асоциация на зърнопроизводителите многократно е доказвала, че стои зад всеки един фермер. Това...

Иновации, Обучение, Агросвят

Трета демо точка на АгроХъб.БГ в Центъра по системна и растителна биология и биотехнология в Пловдив се открива на 16 ноември

Трета демо точка на АгроХъб.БГ в Центъра по системна и растителна биология и биотехнология в Пловдив се открива на 16 ноември

Вторник, 14 Ноември 2023

Официалното откриване на Демо точка “Наука” на Европейския цифров иновационен хъб АгроХъб.БГ в Центъра...






Наши партньори

За нас

"Агробизнесът" е издание, предназначено за собственици на агрофирми, мениджъри, експерти, производители, преработватели и търговци на селскостопанска продукция. Задачата, която си поставя списанието, е да помогне на българския агробизнес в усилията му да достигне високите европейски стандарти. Земеделието и хранителната промишленост в България да станат конкурентни на останалите страни, членки на Европейския съюз.