На третия ден от EIMA International евродепутатите обсъдиха последиците за европейския селскостопански сектор от Зелената сделка и избора на Доналд Тръмп за президент на САЩ. Европа трябва да бъде единна в преговорите си със Съединените щати и други търговски партньори.
Резултатът от американските избори може да окаже решаващо влияние върху италианската и европейската икономика. „Възможна тарифна политика и нови насоки за околната среда биха могли да накажат сектор като хранително-вкусовата промишленост, за който в момента Европа изнася 200 милиарда евро годишно“. Това каза Паоло де Кастро – президент на Filiera Italia – на конференцията за европейските политики на международното изложение за селскостопански машини EIMA, което се проведе в търговския панаир в Болоня. „Европа пое по пътя на Зелената сделка – добави Де Кастро – и въпросът, който трябва да си зададем днес, е дали ще бъде възможно да го съгласуваме с целите на администрацията на Тръмп.
Въпросът за екологичните политики изглежда е един от най-трудните в настоящия политически сценарий - подчерта президентът на Confagricoltura и Copa, Масимилиано Джиансанти - ако е вярно, че администрацията на Байдън е отделила почти 200 милиарда щатски долара за екологичен преход, средства, които САЩ самите фермери предпочетоха да не използват, за да не променят производствените си стандарти. Италианските фермери не са против Зелената сделка – отбеляза Луиджи Скордамаглия, президент на Eat Europe.