Plugfest 2024: семинар за цифрово земеделие в Болоня

Събитието Plugfest 2024 се провежда в столицата на Емилия от 16 до 20 септември. Събитието, организирано от асоциацията AEF за оптимизиране на съвместимостта между електронните системи ISOBUS и компонентите на селскостопанската техника. Целта е да се разработи общ „език“, който позволява на машини от различни марки да комуникират помежду си. Очаква се повече от 350 инженери и оператори да дойдат в Болоня за събитието.

 

Дигитализацията на производствените процеси революционизира традиционните земеделски процеси, които сега са по-продуктивни, по-устойчиви и по-безопасни. Но също така повдига въпроса за разработването на общ комуникационен протокол, който ще позволи на различни видове механични превозни средства да комуникират помежду си. Прилагането на дигиталните технологии се основава на обмена и споделянето на огромно количество данни между тракторите и работещите машини и оборудването, което се управлява, за да се оптимизират култивационните операции. Има възможност всеки производител да разработи свой собствен уникален машинен език, който да се отнася само за собствената му марка превозни средства, а не за тези на други производители, които често са конкуренти.

 

Седма точка от демокартата на АгроХъб.БГ отваря врати в с. Мало Конаре

Седма точка от демокартата на АгроХъб.БГ отваря врати в с. Мало Конаре

 

 

Нова демо точка на Европейския цифров иновационен хъб АгроХъб.БГ в стопанството на Десислава и Иван Кабурови в село Мало Конаре, обл. Пазарджик се открива на 18 септември

 

 

Официалното откриване на Демо точка на Европейския цифров иновационен хъб /ЕЦИХ/ АгроХъб.БГ в стопанство “ДЕИВ-2007” в село Мало Конаре, област Пазарджик ще се състои на 18 септември 2024 г. /сряда/ от 10:00 часа. Демо точката във фамилното стопанство на Десислава и Иван Кабурови е част от технологичната инфраструктура на ЕЦИХ АгроХъб.БГ, която се изгражда на територията на България по проекта с фокус прецизно земеделие AgroDigiRisе, съфинансиран от Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ 2021-2027 и Програма “Цифрова Европа” на ЕК. Събитието включва демонстрации на технологичните решения в стопанството, както и лекционни панели с практически съвети и технологии за прецизно земеделие и по-конкретно в зеленчукопроизводството.

В събитието ще вземат участие експертите от дирекция „Развитие на селските райони” в Министерството на земеделието и храните – Милен Кръстев и Искра Боцева, които ще представят възможностите за финансиране по Стратегическия план 2023-2027 на инвестиции за напояване и иновативни проекти В рамките на събитието земеделските производители ще бъдат запознати с богатото портфолио от услуги на АгроХъб.БГ, които ще им помогнат да развият и разраснат бизнеса си. Услугите се предлагат безвъзмездно в рамките на проект AgroDigiRise. Заявилите желание да ползват услугите на АгроХъб.БГ по време на събитието ще се ползват с предимство.

Интересна информация за набиращия все по-голяма популярност хибриден сорт тикви “Матилда” и практически съвети за отглеждането им, за подобряване на вкусовите им качества и добива ще даде Мария Николова, медиатор на Демо точката на АгроХъб.БГ и управител на опитната база на Опора Заден България. Как да се справят земеделските производители с вируса на кафявото набраздяване по доматите (ToBRFV) e темата, която ще представи Гл. ас. д-р Ганчо Пасев, растителен вирусолог от екипа на Института по зеленчукови култури “Марица”.

Експерти от технологичните компании, партньори в АгроХъб.БГ – ТехноЛогика и ОНДО Солюшънс ще представят услугите на АгроХъб.БГ по консултиране, изграждане на индивидуални проекти и офертни предложения във връзка с интеграция на технологични решения за автоматизиране на напояване, прецизно торене и климат контрол в земеделски стопанства, както и методи за дистанционно наблюдение и ГИС. Земеделските производители ще могат да се възползват от възможността да обменят опит с колеги и да получат индивидуална консултация от експертите на ЕЦИХ АгроХъб.БГ.

 

Европейският проект с фокус прецизно земеделие AgroDigiRisе се изпълнява от консорциум с координатор Институт за агростратегии и иновации и включва 14 партньорски организации и цели отключването на иновативния потенциал на Южен централен район на България в агро сектора чрез предоставяне на достъп по технологични решения и набор от услуги, подпомагащи цифровата трансформация.

 

Участието в събитието е безплатно, но с предварителна РЕГИСТРАЦИЯ, която все още е отворена за желаещите участници.

 

ПРОГРАМА на откриването на Демо точка на ЕЦИХ АгроХъб.БГ в стопанство „ДЕИВ-2007“, с. Мало Конаре.

 

 

 

 

Повече за AgroHub.BG

АгроХъб.БГ е Европейски цифров иновационен хъб (ЕЦИХ), одобрен по програма “Цифрова Европа” с проект AgroDigiRise, финансиран от Програма "Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ 2021-2027 г., съфинансирана от Европейския съюз. Фокус на проекта е прецизното земеделие - щадящо ресурсите устойчиво земеделие, чиято идея е производството на повече с по-малко. В ролята си на “единно гише за услуги”, организацията помага на агробизнеса да подобри своята конкурентоспособност чрез използването на цифрови технологии. Със своето богато портфолио от услуги, сдружението подкрепя цифровата и “зелена” трансформация на земеделието и публичния сектор. Услугите по проекта са безплатни и затварят целия цикъл на подкрепа, нужна за преминаване към едно “умно” земеделие. В консорциума по проекта AgroDigiRise на Европейския Цифров Иновационен Хъб АгроХъб.БГ участват Институт за агростратегии и иновации; Ондо Солюшънс; ТехноЛогика; Бивайн; Институт по зеленчукови култури „Марица“; Аграрен университет – Пловдив; Център по растителна системна биология и биотехнология; Институт по философия и социология при БАН; Национална асоциация на зърнопроизводителите; Клийнтех България; Фондация Приложни изследвания и комуникации, Клъстер Тракия икономическа зона и Община Пловдив като асоцииран партньор по проекта.

За контакти:

Петър Лазов

 

Public Relations

AgroHub.BG

0888 667 418

www.edih.agrohub.bg

www.agrohub.bg

Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

 

“Този документ е създаден с финансовата подкрепа на програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ 2021-2027, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие и на Програма „Цифрова Европа“. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Конкретния бенефициент на безвъзмездната финансова помощ по приоритет 1 „Устойчиво развитие на българската научно-изследователска и иновационна екосистема“, Приоритетно направление 4 „Синергия с програми „Хоризонт Европа“ и „Цифрова Европа““ на програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ 2021-2027 - Институт за агростратегии иновации и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз.”

Цифровите географски данни за Кампания 2024 са публикувани в СЕУ

В Системата за електронни услуги (СЕУ) на Държавен Фонд „Земеделие“ (ДФЗ) са публикувани цифрови географски данни (shp. файлове) за заявените за подпомагане площи за Кампания 2024.

Земеделските стопани, кандидатствали за директни плащания на площ, могат сами да изтеглят графичните данни за заявените парцели и блокове на земеделски стопанства от личния си профил в СЕУ след идентификация с потребителско име и парола.

Shape файловете са геометричен географски формат за запис на пространствено местонахождение и атрибутна информация на географски обекти.

Генерирани са следните файлове, в проекция UTM zone 35N:

 

  • shp – Геометрия на земеделските парцели;
  • shx – Индекс към геометрията на обектите;
  • dbf – Привързан dBASE файл (база данни) с атрибутна информация; съдържа данни за декларираните култури и схеми за всеки парцел;
  • shp – Геометрия на блоковете на земеделско стопанство;
  • shx – Индекс към геометрията на обектите;
  • BZS_dbf – Привързан dBASE файл (база данни) с атрибутна информация – съдържа данни за местоположението на блоковете на земеделско стопанство и кампанията, за която се отнасят данните.

 

В СЕУ са налични и карти на блоковете на земеделските стопанства (БЗС), заявени по директни плащания Кампания 2024 на всеки фермер, декларирал площи, които са достъпни в pdf формат.

 Цифровите географски данни и картите на БЗС са достъпни в индивидуалните профили на земеделските стопани в СЕУ, раздел „Справки“, секция „Специфични справки по конкретни схеми“.

 

      

 

                      9 август 2024 г.                                          ДФ „Земеделие“

ЗАЩИТА ОТ ЗАМРЪЗВАНЕ: 2 ГРАДУСА ПОВЕЧЕ С ПАРАВАНИ ARRIGONI

Arrigoni предлага разнообразна гама от иновативни продукти за смекчаване на ниските температури, способни да предотвратят или намалят случаите на щети от замръзване. Последните тестове в Обединеното кралство и региона Лацио в Италия доказват тяхната ефикасност.

(Комо, 10 април 2024 г.) - С проблемите, произтичащи от изменението на климата, щетите от късното замръзване са все по-голяма заплаха и събития от този вид могат да застрашат реколтата и резултатите от цялата земеделска година от самото начало.

Критичният период за увреждане от замръзване започва, когато растенията и дърветата излязат от зимния си покой и точно по това време фермерите трябва да са готови да се борят с неблагоприятните метеорологични условия с активни методи за растителна защита.

Arrigoni, европейски лидер в производството на технически текстил за селското стопанство, предлага серия от решения, които предоставят реални, ефективни отговори за предотвратяване или намаляване на случаите на щети от замръзване, в зависимост от климатичната зона и изискванията за отглеждане.

Текстилните паравани Arrigoni са проектирани да осигурят многофункционална ефективност. Освен че позволяват значителен контрол по отношение на късните слани, те осигуряват физическа защита срещу различни заплахи (птици, градушка, насекоми, прекомерна UV радиация, дъжд и др.) и променят средата на отглеждане (влажност, сянка, температура).

По-конкретно, за защита от замръзване мрежата действа като одеяло, улавя скреж на повърхността си и задържа топлината, която земята натрупва през деня и отдава през нощта, докато през деня намалява нагряването на културите. Това означава, че мрежата поддържа по-балансирана температура, предотвратявайки вредните топлинни шокове между деня и нощта. Нивото на защита от замръзване нараства пропорционално на плътността на техническия текстил и се подобрява, ако стените на конструкцията са затворени през критичния период.

Най-иновативните решения на Arrigoni включват Protecta®, покриваща система от монофиламент Arlene Diamond с висока издръжливост, способна да осигури контрол на температурата, вентилация и висока якост. Мултифункционалното защитно решение Arrigoni е ефективно дори на особено ветровити места.

През февруари 2022 г. ферма в Обединеното кралство постигна измерими резултати в овощните градини със сливи и кайсии: в сравнение с открито поле, нощната температура вътре в екраните Protecta® беше поне с 2 градуса по-висока.

 

Защита на виненото грозде: 30% увеличение на производството

с новата Vigne Plus System®

Патентована от Arrigoni Group, системата гарантира увеличение на фактора на засенчване до 25%.

Провеждат се и нови изследвания за контролиране на температурите в лозята

с университетите в Милано и Палермо.

(Комо, 13 март 2024 г.) – Изменението на климата е реалност, с която фермерите и производителите на грозде все повече трябва да се примиряват. Всъщност през последните 30 години средната температура в Средиземно море се е повишила с 1,8° по Целзий (източник WMO – Световна метеорологична организация). По отношение на лозята, това има моментални ефекти върху физиологията на растенията, върху вегетативните цикли и, разбира се, върху качеството. Следователно предприемането на незабавни действия за запазване на лозята е задължително. Възползвайки се от своя опит в проектирането и производството на агротекстил за земеделие, Arrigoni проучи ad hoc форми на защита на лозята, като патентова иновативната Vigne Plus System®, решение, състоящо се от мрежа и аксесоари, което увеличава фактора на засенчване с между 23% и 25%, като същевременно увеличава производството с до 30%.

Общоизвестно е, че температурата влияе върху физиологията на лозите. Може да ускори метаболитните дейности на растението, като също така влияе върху ранното прибиране на реколтата. Всъщност зрелостта на плодовете е един от основните фактори, които влияят върху натрупването на вторични метаболити и определят сортовите характеристики на гроздето. С узряването на гроздето нивата на захар, аминокиселини, феноли и калий се повишават, докато съдържанието на органични киселини – и по-специално ябълчена киселина – пада. Районите за производство на вино, подложени на изключително високи температури или прекомерни внезапни температурни промени, могат да бъдат изложени на повишен риск от сензорна деградация. Например, плодовият аромат, киселинността и относително ниското съдържание на алкохол, които характеризират белите вина, могат да бъдат отрицателно и значително повлияни от тези фактори.

Нови изследвания

Поради тази причина Аригони провежда различни проучвания както на академично ниво, така и на терен. По отношение на първото, компанията се обедини с университета в Палермо, за да оцени ефектите от системите за мрежово покритие, по-специално решенията Iride® Multi Pro Extra и Scirocco®. Групата Lombard също работи с Университета в Милано, за да оцени въздействието върху производството на грозде от покриването на зоната на плододаване със системи за засенчване „престилка“, използвайки различни вече налични покрития, от гореспоменатото Iride® Multi Pro Extra до Robuxta® LDF бяло.

Агротехника, Животновъдство, Растителна защита

„Напоителни системи“ ще получат одобрение на допълнителни водни количества за напояване на земеделските площи

„Напоителни системи“ ще получат одобрение на допълнителни водни количества за напояване на земеделските площи

Вторник, 25 Юни 2024

„Напоителни системи“ ще получат одобрение на допълнителни водни количества за напояване на земеделските площи...

Компании, Събития, Анализи

SPACE 2024 отбеляза рекорд по посетители

SPACE 2024 отбеляза рекорд по посетители

Четвъртък, 26 Септември 2024

SPACE 2024 се проведе от вторник, 17 до четвъртък, 19 септември в Parc-Expo в...

Реколта, Пазари, Цени

Продажбите на трактори в САЩ са скочили с 18,6%

Продажбите на трактори в САЩ са скочили с 18,6%

Четвъртък, 15 Август 2024

Асоциацията на производителите на оборудване току-що публикува отчета за продажбите на земеделски трактори/комбайни за...

Инвестиции, Финансиране, Застраховки

Средствата по втория транш за т.нар. „украинска помощ“ за земеделските производители ще бъдат осигурени

Средствата по втория транш за т.нар. „украинска помощ“ за земеделските производители ще бъдат осигурени

Четвъртък, 15 Август 2024

Средствата по втория транш за т.нар. „украинска помощ“ за земеделските производители ще бъдат осигурени....

Иновации, Обучение, Агросвят

Plugfest 2024: семинар за цифрово земеделие в Болоня

Plugfest 2024: семинар за цифрово земеделие в Болоня

Сряда, 18 Септември 2024

Събитието Plugfest 2024 се провежда в столицата на Емилия от 16 до 20 септември....






Наши партньори

За нас

"Агробизнесът" е издание, предназначено за собственици на агрофирми, мениджъри, експерти, производители, преработватели и търговци на селскостопанска продукция. Задачата, която си поставя списанието, е да помогне на българския агробизнес в усилията му да достигне високите европейски стандарти. Земеделието и хранителната промишленост в България да станат конкурентни на останалите страни, членки на Европейския съюз.