Щетите след масивното вулканично изригване на Тонга са огромни. Приблизително 86% от тонганците се занимават със селско стопанство, ФАО е изключително загрижена за потенциалните въздействия върху всички селскостопански сектори, включително рибарството, земеделието и животновъдството. Засегнати са приблизително 12 000 земеделски домакинства или 85 процента от общия брой са засегнати от това бедствие.
Xiangjun Yao: Ние предоставяме подкрепа в Тонга след поредица от сътресения през последните години, от които това е най-сериозното. Готови сме да засилим работата си, за да помогнем на тези уязвими общности да си стъпят на краката.Едно от първите предизвикателства е да се оцени възможното въздействие, което слоят пепел, покриващ части от острова, както и щетите от цунамито върху селското стопанство и рибарството.
Може да има сериозни пагубни ефекти върху културите и добитъка в зависимост главно от дебелината на пепелта, вида и условията на отглеждане на културата, времето и интензивността на последващите валежи, състоянието на пасищата и животните преди падането на пепел и наличието на незамърсен фураж и вода.
Кореноплодните култури, като сладки картофи и ямс, могат да бъдат засегнати, докато плодовете и зеленчуковите култури в целия архипелаг със сигурност са изложени на риск. Наводняването със солена вода също вероятно ще засегне земеделските земи и възможността за киселинни дъждове е проблем.
Предварителните оценки на ФАО показват, че 60-70% от животновъдните обекти - предимно свине и домашни птици са засегнати по някакъв начин. Очакваното въздействие върху рибарството също е причина за безпокойство. Консумацията на риба на глава от населението е малко ниска за Тихия океан (25-35 кг/година), но рибарството може да стане важен източник на храна след това бедствие, като се имат предвид потенциалните последици от покритието от вулканична пепел върху земята, която произвежда местни хранителни запаси.
Вече е ясно, че Тонга вероятно ще се нуждае както от краткосрочна, така и от дългосрочна помощ. ФАО ще направи оценка на щетите и ще вземе първоначални мерки като реакция.
Дори преди това последно изригване на вулкана Хунга Тонга Хунга Хаапай, около 23% от населението на Тонга е било засегнато от умерена до тежка продоволствена несигурност. Селскостопанският сектор допринесе с близо 14% от БВП на Тонга и представлява над 65 процента от износа. Основните изнасяни продукти са кава, тикви, кореноплодни, кокосови орехи и риба. Рибарството и свързаните с него дейности също са важен източник на храна, особено за общностите в по-изолираните от 36-те населени острова на Тонга.
FAO работи в Тонга в продължение на много години, за да помогне за укрепване на устойчивостта и продоволствената сигурност, обучава млади фермери, подкрепя жените за създаване на разсадници за декоративни растения и прави рибарството в страната по-устойчиво. Страната, която се състои от общо 169 острова е една от 14-те малки островни развиващи се държави (SIDS) в Тихия океан. Регионът е сред най-податливите на бедствия в света, изправен пред редица природни опасности, включително циклони, суша (включително Ел Ниньо) и вулканични изригвания.
Тонга, Вануату, Соломоновите острови и Фиджи са сред 15-те най-застрашени страни в света от екстремни природни бедствия, включително уязвими към климатичната криза. През последните няколко години ФАО подкрепя Тонга и редица страни, засегнати от скорошни вулканични изригвания, предотвратява влошаване на продоволствената сигурност, помага за евакуирането на животните, възстановяването на изгубените добитък и др.