Weidemann в EuroTier: Пълно рестартиране на колесните товарачи и телескопичните колесни товарачи и допълнителни иновации

Weidemann GmbH представи много нови продукти на тазгодишния EuroTier:

    Серия 60 - Пълно рестартиране на челните товарачи и телескопичните челни товарачи.

    1190 imp – Функция за подпомагане „Follow Me“: Удостоен със сребърен медал на наградата за иновации EuroTier 2024.

    T6025 - Нов телескопичен товарач в клас 6 m.

    1290e - Нов компактен и напълно електрически Hoftrac с литиево-йонна батерия.

 

 

Weidemann предприема пълно рестартиране на конвенционалните и телескопичните колесни товарачи.

Предишните модели LP отстъпват на Weidemann 60 серия.

 

Именно на силата на класическите и телескопични колесни товарачи от предишната серия Low Position (LP) Weidemann дължи дългогодишната си пазарна репутация в областта на селското стопанство, конните центрове, общините и занаятите/индустрията. Тези машини са напълно преработени, така че Weidemann да може да пусне общо шест нови модела на пазара. Новите типове 2060, 2060T, 3060, 3060T, както и 4060 и 4060T заменят предишните модели LP и се отличават с идеално мащабиране по отношение на мощността и размера на машината. Основните характеристики, като ниска строителна височина, нисък център на тежестта и висока производителност, наистина са отразени в новата серия машини.

 

 

 

При изключителен интерес преминаха конните състезания за 160-годишнината на ДП „Кабиюк“

Над 15 000 посетители се наслаждаваха на красотата, силата и елегантността на чистокръвните коне, развъждани в най-стария конезавод в България

 

С конни състезания по гладко надпрепускане и прескачане на препятствия продължиха празниците по повод 160 години от създаването на конезавод „Кабиюк”. Жребци и кобили от дългогодишно селектирани елитни породи се впуснаха в шеметна надпревара за наградата на най-стария конезавод в България. Шоуто събра на хиподрума в Шумен повече от 15 000 посетители, любители на ездата и експерти по конен спорт от цялата стана, шуменци и гости.

 

Участниците бяха приветствани от зам.-министъра на земеделието и храните Янислав Янчев, изпълнителния директор на Националната асоциация по коневъдство д-р Георги Йорданов и зам.-председателя на УС на ДП „Кабиюк“ Милен Полименов, които, заедно с всички присъстващи, се насладиха на невероятната красота и грация на чистокръвните коне, силата и бързината в конните надбягвания. В 4-те различни гари – съответно 1200 м, 1000 м, 2000 м и 1600 м – на гладко надпрепускане участваха 33 състезателни чистокръвни жребци и кобили.

 

В дисциплината „прескачане на препятствия“ се включиха 47 състезатели. Те премериха сили в 4 различни по височина и ширина изпитания – на 70 см, 100 см, 110 см  и 120 см – и демонстрираха завидна прецизност и елегантност при прескачанията.

 

И двете състезания предизвикаха силни емоции и донесоха истинска наслада за сетивата, а за всички треньори, жокеи, коняри и служители на „Кабиюк“ бяха триумф за тяхната всеотдайност и професионализъм.

 

Честванията по повод 160-годишнината от основаването на конезавод „Кабиюк“ се провеждат с подкрепата на Министерството на земеделието и храните и на Държавен фонд „Земеделие”.

 

ДП "Кабиюк" е най-старият конезавод в България, основан през 1864 година от русенския валия Митхат Паша. Той е разположен на Шуменското плато, на 13 км североизточно от гр. Шумен, на средна надморска височина 194 м. Стопанството разполага с 28 320 декара земя, от която 20 671 е обработваема, а останалата се състои от ливади, пасища, постройки и др. Тук се намира най-големият музей на коня на Балканския полуостров, лятната резиденция на княз Александър I Батенберг и Зала за българска иконопис.

 

В стопанството се отглежда елитно племенно стадо от жребци и кобили за възпроизводство и жребцово депо, както и заводско племенно стадо с общо 320 броя коне от 7 основни, дългогодишно селекционирани елитни породи - Чистокръвна Арабска, Чистокръвна Английска, Арабска тип Шагия, Източнобългарска, Плевенска, както и стадо от породата Хафлингер и Шотландско пони. Овцевъдството е представено с 1300 животни от двете специализирани във вълнодайно направление породи овце – Кавказка и Асканийска меринос, отглеждани единствено тук и автохтонните породи овце – Медночервена шуменска и Каракачанска. Говедовъдството е с общ брой от 190 животни, състоящо се от аборигенно стадо Българско сиво говедо и крави от Черношарената порода (млечно направление).

 

 

160 години чистокръвни коне в България

  • Отворени врати на 1 ноември в Стопанство „Кабиюк“
  • Конни състезания на 2 ноември, хиподрум Шумен

 

Тази година се навършват 160 години от основаването на конезавод „Кабиюк“ в България. В тази връзка на 1 ноември от 10:00 до 16:00  часа на територията на стопанството,  с. Коньовец, ще  се проведе целодневен празник по повод на юбилея и ще поставим началото на поредица от събития. През целия ден ще бъдат отворени вратите на „Музея на коня“, със свободен вход за всички посетители и гости, както и тези  на музейната експозиция в  резиденцията на княз Александър I Батенберг. От 11:00 ч., малки и големи ще се насладят на парад на конете.

 

Ще можете да се запознаете и дегустирате продукти на местни производители на съпътстващо фермерско изложение.  За най-малките ще има детски кът с понита.

 

Празненствата ще бъдат открити в 10:00 часа в Деня на народните будители от представители на ръководството на Министерството на земеделието и храните и на ДФ „Земеделие“, които ще отличат дългогодишни служители за принос в утвърждаването на ДП „Кабиюк“ като водещо предприятие за развитие на племенното коневъдство и овцевъдство, както и за запазването на автохтонни породи говеда и овце.

 

На 2 ноември, на хиподрума в Шумен от 10:30 до 14:00 ч. организираме конни  състезания на гладко надпрепускане и прескачане на препятствия за „160 години ДП „Кабиюк“.

 

„Каним всички граждани да дойдат и да доведат децата си в най-стария конезавод в България. Ще бъде голяма емоцията  за всички нас, да можем да популяризираме 160-годишната ни история, да представим на широката общественост красотата, грацията и силата на жребци и кобили в 7 основни, дългогодишно селекционирани елитни породи от Чистокръвна Арабска, Чистокръвна Английска, Арабска тип Шагия, Източнобългарска, Плевенска, както и стадо от породата Хафлингер и Шотландско пони“, каза Мартин Маринов - изпълнителен директор на ДП „Кабиюк“.

 

По думите му „ДП „Кабиюк“ е уникално предприятие и като най-старото държавно стопанство екипът вярва, че ще успее да предаде на всички присъстващи любовта към конете и животновъдството.

 

„Ще се радваме шуменци да са част от нашите чествания за юбилея. На гостите от всички краища на България ще предоставим незабравими дни в стопанство „Кабиюк“, запознанството с нашата дейност и отдадени служители, както и да представим на конни състезания качествата и успехите на елитните ни коне“, допълни още Мартин Маринов.

 

Честванията се провеждат с подкрепата на Министерството на земеделието и храните и на Държавен фонд „Земеделие“.

 

В приложение: покана и програма за 1.11.2024 г., както и за конните състезания на 2 ноември 

За повече информация:

Мартин Маринов – изпълнителен директор

тел: + 359 878 300 063

 

 

За ДП “Кабиюк“:

ДП "Кабиюк" е най-старият конезавод в България, основан през 1864 година от русенския валия Митхат Паша, с цел производство на коне за турската армия. Той е разположен на Шуменското плато, на 13 км североизточно от гр. Шумен, на средна надморска височина 194 м. Още през първите години броят на конете в конезавода е достигнал около 1000. По-късно, по време на Руско-турската Освободителна война, всички коне от конезавода биват извозени от отстъпващата турска армия в Анадола и освободената Българска държава го заварва празен. През 1883 г., поради остра нужда от коне за новосформираната българска войска, се прави опит за възстановяване на дейността му, но поради лошите качества на събраните за разплод коне и липса на квалифициран персонал, той бива затворен четири години по-късно.

Същинското възстановяване на дейността на стопанството датира от есента на 1894 г., под името "Държавен конезавод, склад за жребци и ремонтно конско депо "Кабиюк". От тогава до сега той функционира без прекъсване.

Стопанството разполага с 28 320 декара земя, от която 20 671 е обработваема, а останалата се състои от ливади, пасища, постройки и др. Освен централната част, с обща площ около 20 000 дка, стопанството включва още два филиала – "Малка мера", разположен на 15 км от "Централа", с обща площ около 7 600 дка и "Хиподрум гр. Шумен", отдалечен на 13 км от "Централа" на северния край на гр. Шумен, с обща площ около 400 дка.

На територията на стопанството се извършват дейности, свързани с растениевъдството и животновъдството, както и туристическа дейност, с акцент върху естествените природни дадености, като тук се намира най-големият музей на коня на Балканския полуостров, лятната резиденция на княз Александър I Батенберг и Зала за българска иконопис.

 

В областта на животновъдството предприятието извършва възложените му със Закона за животновъдството дейности, свързани със селекционно-племенна и развъдна работа в следните направления:

  • Коневъдство с общ брой животни – 320, състоящо се с два основни сектора:
  • Елитно племенно стадо от жребци и кобили за възпроизводство и жребцово депо, имащо задача да извършва подобрителна развъдна дейност в страната;
  • Заводско племенно стадо със застъпени 7 основни дългогодишно селекционирани елитни породи от Чистокръвна Арабска, Чистокръвна Английска, Арабска тип Шагия, Източнобългарска, Плевенска, както и стадо от породата Хафлингер и Шотландско пони.
  • Овцевъдство с общ брой 1300 животни. Единствено в Кабиюк се отглеждат и развъждат най-големите популации от двете специализирани във вълнодайно направление породи овце – Кавказка и Асканийска меринос. В стопанството се отглеждат и автохтонните породи овце – Медночервена шуменска и Каракачанска.
  • Говедовъдството е с общ брой от 190 животни, състоящо се от аборигенно стадо Българско сиво говедо, което се отглежда целогодишно по природосъобразна технология. Отглеждат се и крави от Черношарената порода (млечно направление).

 

Основните цели на предприятието са запазване и увеличаване на застрашените от изчезване автохтонни породи животни, които са ценна част от националния генофонд, както и производство на растениевъдна продукция.

 

„Напоителни системи“ ще получат одобрение на допълнителни водни количества за напояване на земеделските площи

„Напоителни системи“ ще получат одобрение на допълнителни водни количества за напояване на земеделските площи от язовирите „Копринка“ и „Жребчево“. Това стана ясно по време на среща на заместник-министъра на земеделието и храните Иван Капитанов и изпълнителния директор на „Напоителни системи“ Снежина Динева с министъра на околната среда и водите Петър Димитров. Срещата се проведе в МОСВ по искане на МЗХ предвид кризисната ситуация с водата за напояване в някои райони на страната.

Заместник-министър Капитанов посочи, че заради проблема с водата, напрежението в сектора е голямо. „Трябва да намерим решение. Напояването е приоритетно за нас“, категоричен бе той.

Снежина Динева обясни, че съгласно разпоредбите на Закона на водите и Наредбата за ползване на повърхностни води, всеки месец до 26-то число от дружеството се подават заявки до МОСВ за ползване на вода от значимите комплексни язовири. Такава заявка, в срок, вече е подадена за месец юни. По време на срещата стана ясно, че от заявените водни маси от 26 язовира са редуцирани за общо 7 от тях. Тя поясни, че приоритетно първо водите се използват за питейно-битови нужди, , а след това за напояване, за енергетика и ВЕЦ-овете трябва да се съобразяват с графика за напояване на дружеството. „Растенията в момента са в началото на вегетативния си период и се нуждаят от вода за нормалното си развитие“,  каза още Динева.

Министър Димитров изрази разбиране на проблема и се ангажира да се преразгледат възможностите за осигуряване на вода от язовирите „Копринка“ и „Жребчево“ при отчитане на ниското ниво на запълване на язовирите.

На срещата се обсъди и очакваният резултат от рехабилитацията на напоителните канали, която стартира в началото на тази година. Основната цел на обновяването на съоръженията е ефективното използване на водните ресурси чрез въвеждането на нови и съвременни технологии. Те ще доведат до реално намаляване на загубите и консумацията на вода в селското стопанство. Снежина Динева даде за пример напоителния канал на територията на клон Шумен, който бе реновиран по подмярка 4.3 „Подкрепа за инвестиции в инфраструктура, свързана с развитието, модернизирането или адаптирането на селското и горското стопанство“ от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. „В момента със същото количество вода напояваме допълнително още  5400 дка земеделски площи“, каза тя. С изпълнението на 24-те проекта по подмярката се предвижда поливните площи в страната да се увеличат с минимум 200 000 дка, като потенциалната икономия на вода ще бъде поне 50%. В настоящия програмен период в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за инвестиции в хидромеиоративна инфраструктура е предвиден бюджет от 100 млн. евро, стана ясно още на срещата.

БАТА АГРО 2024: 216 фирми на 36 000 кв.м

На 13 май на Летище Стара Загора беше открито Шестнадесетото издание на Специализираното изложение за земеделие БАТА АГРО, което се организира от Българска асоциация на търговците на агротехника. Форумът за иновации, технологии и срещи на бизнеса се провежда от 13 до 17 май включително, като в него участват 216 фирми-изложители върху 36 хиляди кв.м. нетна изложбена площ.

 

На официалното откриване присъстваха министърът на земеделието Георги Тахов, заместник-кметът на Стара Загора Радостин Танев, областният управител на Стара Загора Ива Радева, както и представители от държавната и местна администрация. Събитието започна с тържествен водосвет, а всички официални лица и гости на проявата бяха поздравени с изпълнение на Детски фолклорен ансамбъл „Загорче“.

 

„Щастливи сме да посрещнем българските земеделци за пореден път в най-голямото изложение за агро техника и технологии у нас. Тук на едно място показваме всички последни иновации в агро технологиите от изминалата година в световен мащаб. Благодарим на нашите изложители, че отново ни се довериха и избраха  платформата БАТА АГРО“, коментира Даниел Минев, Председател на Управителния съвет на  Българска асоциация на търговците на агротехника.

 

Традиционно участници в изложението са официалните вносители на световноизвестните брандове за земеделска техника, както и десетки фирми от агросектора, предлагащи напоителни системи, семена, торове и препарати, резервни части, инструменти и други. Освен това бизнеса си ще представят и фирми за консултантки услуги, финансови и банкови институции, автомобилната индустрия, едра строителна техника и други. Десетки са и чуждестранните фирми-изложители в БАТА АГРО, като сред тях са и държавите Полша, Аржентина и Украйна, които участват с колективни щандове. Пълният бизнес профил, представяне и контакти на изложители е наличен в електронния каталог в уебсайта на форума.  

 

И тази година в рамките на агрофорума се провеждат демонстрации на машини – самоходна и прикачна техника, пръскачки, дронове и прецизни технологии. Земеделските производители ще могат да направят тест драйв и да видят на живо действието на машините на полето.

 

За БАТА АГРО 2024 е организирана и нова, подобрена хранителна зона. Тя ще предлага още по-

 

 

 

голямо разнообразие от прясна, домашно приготвена храна, като освен типичното барбекю, ще има и обедно меню с готвени ястия, бургери и сандвичи, както и различни десерти и крафт бира.

 

За поредна година БАТА АГРО дава възможност на българските производители да представят своите качествени продукти в рамките на фермерския пазар, организиран съвместно с Кооперация „Хранкооп“. На него гостите и посетителите на изложението ще могат да закупят директно от производителите сезонни плодове и зеленчуци, млечни и месни продукти, вино, мед и пчелни продукти, билки и подправки, занаятчийски печива и много други.

 

 

Посещението на изложението е безплатно, но е необходима регистрация – на място или предварително в уебсайта на БАТА АГРО. Работното време е от 09:00 до 18:00 часа, като само в последния ден, 17 май, е до 14:00 часа.

 

 

 

За Специализирано изложение за земеделие БАТА АГРО

БАТА АГРО е най-големият форум в България за представяне на земеделска техника, продукти и услуги за земеделието и се организира от Българска асоциация на търговците на агротехника. Изложението се провежда от 2010 г., като през годините то спечели доверието на хилядите земеделски производители с добра организация, разнообразие на представените експонати и лоялни търговци. Разгледайте БАТА АГРО 2023 от въздуха и се разходете по алеите за посетители чрез нашата виртуална разходка: https://bata-agro.com/bataagro360/bataagro2023/

 

 

 

Законът, Агрополитиката, Говори Брюксел

Премиерът Желязков: Ще положим усилия за фискална стабилност и бърз достъп на гражданите и бизнеса до европейското финансиране

Премиерът Желязков: Ще положим усилия за фискална стабилност и бърз достъп на гражданите и бизнеса до европейското финансиране

Сряда, 22 Януари 2025

                                  Работим за ускореното договаряне и разплащане на средствата по Плана за възстановяване и...

Агротехника, Животновъдство, Растителна защита

Weidemann в EuroTier: Пълно рестартиране на колесните товарачи и телескопичните колесни товарачи и допълнителни иновации

Weidemann в EuroTier: Пълно рестартиране на колесните товарачи и телескопичните колесни товарачи и допълнителни иновации

Понеделник, 25 Ноември 2024

Weidemann GmbH представи много нови продукти на тазгодишния EuroTier:     Серия 60 - Пълно рестартиране...

Компании, Събития, Анализи

HAPPY NEW YEAR 2025

HAPPY NEW YEAR 2025

Понеделник, 13 Януари 2025

За 2025 г. SPACE ви пожелава цветна година, изпълнена с успехи и положителни резултати...

Реколта, Пазари, Цени

FederUnacoma:  Спад на пазара на агротехника през 2024 г

FederUnacoma: Спад на пазара на агротехника през 2024 г

Понеделник, 20 Януари 2025

Резултатите в края на годината показват значителен спад в продажбите при всички основни видове...

Иновации, Обучение, Агросвят

МЗХ стартира прием за обучения на земеделски стопани

МЗХ стартира прием за обучения на земеделски стопани

Сряда, 15 Януари 2025

Министерство на земеделието и храните стартира прием по интервенция „Професионално обучение и придобиване на...






Наши партньори

За нас

"Агробизнесът" е издание, предназначено за собственици на агрофирми, мениджъри, експерти, производители, преработватели и търговци на селскостопанска продукция. Задачата, която си поставя списанието, е да помогне на българския агробизнес в усилията му да достигне високите европейски стандарти. Земеделието и хранителната промишленост в България да станат конкурентни на останалите страни, членки на Европейския съюз.