Еврото означава повече растеж, конкурентоспособност, по-голяма покупателна способност за хората

Еврокомисар Валдис Домбровскис: Присъединяването към еврозоната е

най-добрата инвестиция, която България прави за своето бъдеще

 

05/06/2025, четвъртък

За информация: тел. 940.27.70

                                   

 

Членството в еврозоната ще направи българските публични финанси, икономика и търговия по-конкурентоспособни. Ще се гарантира по-добър растеж, което означава повече доходи, по-голяма покупателна способност за хората, по-голяма степен на доближаване до европейските стандарти на живот. Това заяви министър-председателят Росен Желязков на брифинг, в който участваха също еврокомисарят за икономиката и производителността, изпълнението и опростяването Валдис Домбровскис, еврокомисарят за стартиращите предприятия, научните изследвания и иновациите Екатерина Захариева и министърът на финансите Теменужка Петкова.

Присъединяването към еврозоната е най-добрата инвестиция, която България прави за своето бъдеще, еврото осигурява нови възможности за инвестиции, работни места, растеж, еврото действа като щит в настоящите смутни времена, посочи от своя страна еврокомисар Домбровскис. По думите му ползите от конвергенцията са видими от ръста, който икономиката на страната ни бележи от началото на членството в Европейския съюз досега. България и нейният народ трябва да са горди с това постижение, изтъкна Домбровскис. Еврокомисарят отбеляза още, че въпреки множеството предизвикателства в международен план, включително пандемията, войната в Украйна и енергийната криза, страната ни поддържа стабилен курс и фискална дисциплина.  Убедени сме в решимостта на България да завърши процеса по конвергенция, не виждам и не очаквам проблеми, които биха обърнали решението през юли, добави още комисар Домбровскис.

В хода на пресконференцията беше дадена обстойна информация по практическата подготовка за членството на страната ни в еврозоната. Няма връзка между изпълнението на бюджета и въвеждането на еврото, посочи премиерът Росен Желязков в отговор на журналистически въпроси и обясни, че приемането на еврото не налага актуализация на държавния бюджет. Министър-председателят изтъкна още, че от 1 януари 2026 година България не изоставя своята национална валута, а се присъединява към общата европейска валута и  нашите икономика и финанси се доближават в максимална степен до европейските критерии за стабилност и устойчивост.

Министър-председателят акцентира върху предприетите от правителството мерки за контрол и прозрачност на всички процеси и за информираност на обществото. Посочи създадения от кабинета Механизъм за координация на наблюдението и контрола във връзка с въвеждането на еврото като допълнителна гаранция за плавното преминаване към единната европейска валута. Министерският съвет одобри вчера и проект на меморандум за сътрудничество с работодателски, синдикални и браншови организации и асоциации във връзка със защитата на потребителите в процеса на въвеждане на еврото, включително предотвратяване нелоялни търговски практики и на необосновано покачване на цените на стоките и услугите.  Готови сме да предотвратим опитите за спекулиране с цените още в зародиш, категоричен беше премиерът Росен Желязков. Добави също, че са предвидени редица средства за комуникация с държавата, като горещ телефон, така че в реално време да се получават сигнали за нередности и незабавно да се реагира. Министър-председателят посочи още, че процесът по надграждане на мерките от страна на държавата ще бъде постоянен, така че ползите от еврото да не бъдат компрометирани в никой момент.

Желязков специално отбеляза, че нищо не налага гражданите да бързат панически да обменят парите си от левове в евро. Шест месеца след 1 януари ще могат да се обменят във всички кредитни институции и в Български пощи, а в БНБ обмяната ще се осъществява неограничено време. Няма никаква причина хората да харчат в момента пари, защото стойността на парите им ще бъде запазена, покупателната способност ще бъде гарантирана и конвертирането в евро ще бъде по фиксирания курс, добави още премиерът. Спестяванията са гарантирани, категоричен беше министър-председателят. По думите му държавата ще контролира с всичките си механизми ценовата стабилност, ще гарантира и сигурността на хората, които ще обменят своите средства.

Еврокомисарят Екатерина Захариева също потвърди подкрепата на Комисията за България. По думите й членството на страната ни в еврозоната е една от добрите новини за бъдещите поколения. Захариева изрази увереност, че предстоящата активна кампания ще осигури пълната и навременна информация за гражданите.

 

ОСП трябва да остане самостоятелна политика със стабилен бюджет и фокус върху фермерите

„Общата селскостопанска политика е стратегическа за Европейския съюз и гарантира продоволствената сигурност и устойчивостта на земеделското стопанство. Затова тя трябва да остане самостоятелна политика с отделен бюджет, при запазване на двата ѝ стълба.
Това заяви заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев по време на  заседание на Съвета по земеделие и рибарство, който се проведе в Брюксел.

„Необходимо е да отчетем нарастващите предизвикателства пред земеделието и да гарантираме бюджет в достатъчен размер, който да носи сигурност и предвидимост за фермерите. От особено значение е изравняването на нивата на директните плащания, така че земеделските стопани в целия ЕС да бъдат равнопоставени и конкурентоспособни“, подчерта Янчев.

Той изрази категорична подкрепа за директните плащания и обвързаната подкрепа като работещи инструменти, които трябва да се запазят с адекватно финансиране.

Заместник-министър Янчев акцентира и върху необходимостта от защита на фермерите от евтин внос.
„Трябва да гарантираме защитата на европейските производители от евтин внос, който не отговаря на високите производствени и екологични стандарти в ЕС“, каза още той. Заместник-министърът посочи, че преходът от система за компенсиране към система за стимулиране на фермерите, предоставящи обществени екологични блага, ще бъде ключов за бъдещето на сектора.

„За да осигурим обновяване на поколенията в сектора, са нужни допълнителни законодателни инструменти и целево финансиране. Комбинирането на финансови стимули, образование и технологичен напредък ще създаде устойчива и модерна земеделска среда в Европа“, добави още той.

Янислав Янчев благодари на Европейската комисия за усилията за облекчаване на административната тежест върху фермерите и администрацията.
„Важно е правилата за ОСП да осигуряват предвидима и стимулираща правна среда. Призовавам пакетът за опростяване да бъде разглеждан и приет в рамките на Съвета по земеделие и Специалния комитет по селско стопанство“, заяви още той.

Заместник-министър Янчев подчерта нуждата от по-малко проверки, по-опростени изисквания и гъвкавост в прилагането на стандартите за добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС). Янчев отбеляза, че липсата на допълнително финансиране за предложената нова интервенция за компенсиране при кризи е сериозен проблем. „Трябва да се осигури допълнителен ресурс, а не да се преразпределят вече ограничените средства за директни плащания“, посочи още той.

Заместник-министър Янчев приветства предложената гъвкавост за изменения на стратегическите планове, но подчерта, че са нужни по-кратки срокове за разглеждане и одобрение.

В заключение той  призова за по-амбициозен подход към правилото за автоматично отчисляване, с въвеждане на принципа N+3, както и за допълнителна опростеност в интервенциите по Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР).

 

МЗХ ще продължи да подкрепя производителите на традиционни български продукти

„Министерството на земеделието и храните ще продължи да подкрепя производителите на традиционни български продукти“ – заяви заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев при откриването на първия Фестивал на българското сирене и млечните продукти „От пиле мляко“, който се провежда на 3 и 4 май във Враца.

В рамките на първото издание на фестивала участват над 50 производители от цялата страна, които представят традиционни рецепти и специални млечни деликатеси. Те показват иновативни подходи за съхраняване на вкуса и качеството на българските продукти и спомагат за тяхната разпознаваемост на пазара.

Заместник-министър Янчев изрази увереност, че фестивалът ще се утвърди като ежегодно събитие с широка популярност и ще привлича многобройни посетители.

Според данни на МЗХ, през последните 2–3 години се наблюдава стабилен ръст на преработените количества мляко, както и на произведените млечни продукти. Производството на българско бяло саламурено сирене от краве мляко нараства с между 2% и 7% годишно, а на кашкавал – с между 9% и 19%. Ръстът при пресните сирена достига 16%–17%.

Положителните тенденции са резултат от промени в нормативната уредба, както и от активната подкрепа на МЗХ чрез информационни кампании и организиране на фермерски пазари.

По време на откриването бе припомнено, че вече над година и половина „Българско кисело мляко“ и „Българско бяло саламурено сирене“ са вписани в Европейския регистър на защитените наименования за произход.

Програмата на фестивала включва представяне на млечни продукти от краве, овче, козе, биволско, както и по-редки – от магарешко и кобилешко мляко. Посетителите могат да дегустират не само сирена и кисело мляко, но и вина, мед и традиционни сладка.

Ученици от Професионалната гимназия по търговия и ресторантьорство демонстрираха приготвянето на традиционни врачански ястия, сред които прочутата врачанска лютика.

В откриването на фестивала участваха още изпълнителният директор на ДФ „Земеделие“ Ива Иванова, кметът на Община Враца Калин Каменов и народният представител Красен Кръстев.

Събитието се организира от Сдружение „Български традиционни млечни продукти“ в партньорство с Община Враца и с финансовата подкрепа на Министерството на земеделието и храните.

Иновациите и европейската конкурентоспособност обсъдиха премиерът Росен Желязков и председателят на Европейския съвет Антонио Коща

Приоритетите на българското правителство за ускоряване на индустриалния растеж, насърчаване на иновациите и изграждане на високотехнологична икономика в контекста на европейската конкурентоспособност бяха във фокуса на разговора на премиера Росен Желязков с председателя на Европейския съвет Антонио Коща в Стара Загора.

Премиерът Желязков посети с председателя Коща Центъра за аквапоника  към Тракийския университет-Стара Загора – уникален образователен, изследователски и индустриален проект за контролирано екологично производство, обхващащ площ от 4000 квадратни метра. Желязков и Коща се запознаха на място с възможностите на първия проект от такъв мащаб в Източна Европа и с потенциала на аквапонното производство, което е целогодишно, органично и високоефективно.

В аквапониката риба и растенията се култивират в рамките на една водна екосистема, използвайки споделена инфраструктура. Оптималните параметри на околната среда се поддържат с помощта на оранжерийна конструкция и компютърно оборудване, което прецизно регулира температурата и други ключови фактори. Технологията осигурява максимален целогодишен добив, независимо от сезона и минимално потребление на вода.

БЪЛГАРИЯ С ОЩЕ ЕДНА СТЪПКА НАПРЕД КЪМ ЧЛЕНСТВО В ОИСР: УСПЕШНО ЗАВЪРШИ ПРЕГЛЕДЪТ ПО ПРИСЪЕДИНЯВАНЕТО В КОМИТЕТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕ

Министърът на земеделието и храните на Република България, д-р Георги Тахов, взе участие в заседание на Комитета по земеделие на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), където беше обявено успешното завършване на прегледа на страната ни в областта на земеделската политика. Това поставя финална точка на поредната ключова фаза от присъединителния процес на България към организацията и приближава страната ни към пълноправното членство в ОИСР.

По време на заседанието министърът подчерта, че България е ангажирана с устойчивото развитие на земеделието, модернизацията на сектора и прилагането на политики, основани на данни и добри международни практики. В изказването си той изрази благодарност към Секретариата на ОИСР и към държавите членки за професионалната подкрепа и конструктивния диалог по време на целия процес.

„Този етап от преговорите беше не само оценка, но и възможност да съпоставим нашите политики със световните стандарти и да направим конкретни стъпки към по-ефективно и устойчиво земеделие. Убедени сме, че пълноправното ни участие в ОИСР ще донесе още по-голяма стабилност, прозрачност и доверие в сектора“, заяви министърът.

Организацията за икономическо сътрудничество и развитие обединява 38 развити икономики, които споделят общи принципи на добро управление, прозрачност, устойчиво развитие и икономическа стабилност.

Присъединяването на България към ОИСР е външнополитически и стратегически приоритет, а успешно приключилите прегледи в отделните комитети – включително този по земеделие – са важни стъпки към финализирането на преговорния процес.

Законът, Агрополитиката, Говори Брюксел

Еврото означава повече растеж, конкурентоспособност, по-голяма покупателна способност за хората

Еврото означава повече растеж, конкурентоспособност, по-голяма покупателна способност за хората

Четвъртък, 05 Юни 2025

Еврокомисар Валдис Домбровскис: Присъединяването към еврозоната е най-добрата инвестиция, която България прави за своето...

Агротехника, Животновъдство, Растителна защита

FederUnacoma във Верона: „Машината за производство на вино“

FederUnacoma във Верона: „Машината за производство на вино“

Вторник, 08 Април 2025

Във Vinitaly /от 6 до 9 април 2025/   са изложени основните видове машини за...

Компании, Събития, Анализи

Земеделие: Експо 2025 поставя акцент върху италианското съвършенство

Земеделие: Експо 2025 поставя акцент върху италианското съвършенство

Вторник, 10 Юни 2025

Сценична инсталация, подготвена от FederUnacoma, възпроизвеждаща някои типични градинарски култури на Италия, беше открита...

Реколта, Пазари, Цени

България представи космически храни и нови сортове растителни култури на ЕКСПО 2025 в Осака, Япония

България представи космически храни и нови сортове растителни култури на ЕКСПО 2025 в Осака, Япония

Вторник, 10 Юни 2025

Министерството на земеделието и храните и Селскостопанската академия представиха българския иновационен и научен потенциал...

Иновации, Обучение, Агросвят

Първият в Европа плаващ център за развъждане на есетри отваря врати на река Дунав

Първият в Европа плаващ център за развъждане на есетри отваря врати на река Дунав

Петък, 11 Април 2025

Първият в Европа плаващ център за развъждане на есетри отваря врати на река Дунав  ...






Наши партньори

За нас

"Агробизнесът" е издание, предназначено за собственици на агрофирми, мениджъри, експерти, производители, преработватели и търговци на селскостопанска продукция. Задачата, която си поставя списанието, е да помогне на българския агробизнес в усилията му да достигне високите европейски стандарти. Земеделието и хранителната промишленост в България да станат конкурентни на останалите страни, членки на Европейския съюз.