ДФЗ одобри още 265 проекта по подмярка 4.1. „Инвестиции в земеделски стопанства“ от ПРСР 2014 -2020 г.

Държавен фонд „Земеделие“ - Разплащателна агенция (ДФЗ-РА) одобри още 265 проектни предложения по подмярка 4.1. „Инвестиции в земеделски стопанства“. Това стана възможно  с увеличението на бюджета с 22,5 млн. евро, съгласно Заповед № РД 09-546 от 29.05.2023 г. на заместник-министъра на земеделието и ръководител на Управляващия орган на Програма за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г.

Проектните предложения са подадени чрез ИСУН по процедура чрез подбор № BG06RDNP001-4.012 по подмярка 4.1. „Инвестиции в земеделски стопанства“ и са получили между 45 и 41 точки (включително) съгласно критериите за подбор.

На интернет страницата на ДФЗ-РА е публикуван Списък на допълнително одобрените проектни предложения получили между 45 и 41 точки, включително.

  Към настоящия момент са изготвени и поетапно се изпращат чрез ИСУН уведомителни писма за одобрение на всички кандидати, чиито проектни предложения са получили над 41 точки, включително, съгласно раздел 22. Критерии и методика за оценка на проектните предложения към Условията за кандидатстване по  процедура чрез подбор № BG06RDNP001-4.012.

Предстои изготвяне на административни договори на всички кандидати, представили доказателства, че отговарят на изискванията за бенефициери.

 

 

2 юни 2023 г.                                                       ДФ „Земеделие“ - РА

 

WWF събра експерти, политици и природозащитници в дискусия за климатичното бъдеще на България

WWF събра експерти, политици и природозащитници в дискусия за климатичното бъдеще на България

 

Енергийната бедност и бавният преход към въглеродна неутралност бяха определени като водещи проблеми

Начинът, по който произвеждаме енергията си днес, ни изправя пред редица рискове. Замърсяването на въздуха взима все повече жертви всяка година, енергийната бедност у нас се разраства със сериозни темпове, а допълнителен натиск върху горите с цел добив на дървесина за отопление би означавал тежък удар върху биологичното разнообразие. От години природозащитната организация WWF насърчава прехода към безвъглеродна икономика. Ключов инструмент за тази цел е Европейската зелена сделка – амбициозната политика на ЕС за климата, която има за цел да превърне Европа в първия климатично-неутрален континент до 2050 година.

В тази връзка WWF проведе тематична конференция под надслов „Политики за климатична неутралност в България“ с участието на специалисти по климата от сферите на политиката, енергетиката, природозащитата, ресорните институции, синдикални организации и горските стопанства. В рамките на четири тематични панела, последвани от оживени дискусии, участниците обсъдиха редица съществени аспекти на Зелената сделка, включително и приетия пакет от политики на ЕС „Подготвени за цел 55“.

Събитието беше открито от председателя на борда на WWF за Централна и Източна Европа Саша Безуханова и от ръководителя на програма „Климат и енергия“ във WWF  Апостол Дянков. Те приветстваха участниците и поставиха старта на дебатите с фокус върху аспекти, неглижирани в България, като например как да се приложи бъдещ Социален фонд за климата. Първият панел, воден от бившия началник кабинет на Вицепремиера по климатични политики Георги Стефанов, беше посветен на затрудненията около енергийния преход в България и възможностите и сроковете за постигане на енергийна неутралност.

Вторият панел беше модериран от експерта на WWF по климатичните въпроси Теодора Пенева, която акцентира върху все по-актуалните въпроси на енергийната бедност и връзката между климатичната и социалната справедливост.

„В България живеят два милиона и осемстотин хиляди души, които се намират под прага на енергийната бедност. За съжаление, социалната справедливост е една много забравена тема у нас. Ние сме тези, които трябва да открият и приложат възможностите за справяне с този проблем, предложени ни от климатичните политики. От нас зависи да изработим най-добрия дизайн на социалните климатични планове“, коментира Теодора Пенева, старши експерт в програма „Климат и енергия“, WWF.

В рамките на последните два панела, водени от консервационния директор на WWF Диана Димитрова, експертите обсъдиха и политиките за адаптация към климатичните промени, примери за тяхното прилагане и ключовата роля на природно-базираните решения в цялостния процес.

„Човешката цивилизация е оцеляла и се е развила именно благодарение на уменията си да се адаптира към променящите се климатични условия. Така че днес, макар и в по-различна среда, това не бива да се приема като нещо ново и невъзможно. Зелената сделка със своя набор от финансови и политически инструменти, подкрепя сериозно усилията ни в тази посока. Част от нейните мащабни планова включв набавяне на 1 трилион евро, които да бъдат похарчени целево, както и засаждане на 3 милиарда нови дървета в Европейския съюз, 100 милиона от които в България“, обясни Борислав Сандов, бивш Вицепремиер по климатичните политики в последния редовен Парламент.

Сандов допълни още, че с напредването на климатичните промени България постепенно навлиза в друг климатичен пояс, което вече оказва влияние върху различни сфери на икономиката, селското стопанство и живота на всички нас. По думите му негативните последици от измененията в климата, които взимат най-много жертви в Европа днес, са екстремните жеги и топлинните вълни.

Конференцията се проведе с подкрепата на Програма LIFE и е част от серия от събития на WWF България и партньорски организации през пролетта на 2023 г., които целят да повишат познанията на експерти и граждани относно европейските климатични политики.

 

 

ДФЗ преведе окончателно плащане от над 2,5 млн. лева за необлагодетелстваните райони, Натура 2000 и схемата за зелени директни плащания за Кампания 2022

Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) извърши предсрочно окончателното плащане обявено в индикативния график по мярка 13 „Плащания за райони с природни или други специфични ограничения“ и  мярка 12 ,,Плащания по Натура 2000 и Рамковата директива за водите“ от ПРСР 2014-2020 г. за Кампания 2022.  Преведени са 1 854 037,64 лева на 3190 земеделски стопани, след актуализирането на слой „Площи, допустими за подпомагане“ (ПДП) на базата на подадените възражения за кампания  2022, съгласно Заповед № РД 09-94 от 31.01.2023 г. на Министъра на земеделието.

Изплатените средства за подмярка 13.1 НР 1 – „Компенсационни плащания в планински райони“ са в размер на 1 168 018,10 лева. По подмярка 13.2 (НР2 – „Компенсационни плащания за други райони, засегнати от значителни природни ограничения“) са разплатени 279 699,92 лева, a по подмярка 13.3 (НР3 – „Компенсационни плащания за други райони, засегнати от специфични ограничения“) – 21 077,48 лева на общо 2459 кандидата.

След извършеното окончателно плащане оторизираните средства по мярка 13 „Плащания за райони с природни или други специфични ограничения“ от ПРСР 2014-2020 за Кампания 2022 са 99 289 866,50 лв. Припомняме, че през декември миналата година ДФ „Земеделие“ изплати 97 821 071 лв. на 29 785 земеделските стопани по първоначален слой „ПДП“.

Доплащане получиха и 731 кандидата по мярка 12 ,,Плащания по Натура 2000 и Рамковата директива за водите“ в размер на 385 242,14 лева. С това плащане общо оторизираните средства по Натура 2000 за Кампания 2022 са 59 270 949,14  лв. През декември миналата година ДФ „Земеделие“ изплати по тази мярка сумата от  58 885 707  лв. на 12 759 земеделски стопани по първоначален слой „ПДП“. Припомняме, че финансовата подкрепа се предоставя под формата на годишни плащания на хектар земеделска площ, като за Кампания 2022 нивата на подпомагане са посочени в Приложение № 1б към чл. 7, ал. 4 на Наредба № 5 от 24 февруари 2015 г. за прилагане на мярка 12 "Плащания по Натура 2000 и рамковата директива за водите" от ПРСР 2014 - 2020 г. Средствата компенсират стопаните за направените от тях допълнителни разходи и пропуснати ползи, следствие спазване на ограниченията, които действат в обявените под защита зони.

По Схемата за селскостопански практики, благоприятни за климата и околната среда, така наречените „зелени директни плащания“ (ЗДП) за Кампания 2022 г са доплатени 730 031,23 лева на 45 кандидата след приключване на допълнителни проверки по заявленията им. С това плащане общо оторизираните средства за ЗДП за Кампания 2022 са 465 404 665,23 лева. Припомняме, че през април по схемата беше изплатена  сумата от  464 674 634 лв. на  52 485 земеделски стопани.

 

 

12 май 2023 г.                                                                            ДФ „Земеделие“

 

Земеделските стопани получиха над 175 млн. лева по държавната помощ заради войната в Украйна

Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) преведе 175 626 718 млн. лева на 34 873 земеделски стопани с приключили административни и проверки на място по схемата за държавна помощ „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна“ през 2023 г.

Припомняме, че приемът на заявления за подпомагане беше от 3 април до 13 април 2023 г., в периода бяха приети 36 255 заявления. Ставките по които е извършвана оторизацията на помощта, са определени в Указанията за прилагане на държавната помощ, които са публикувани на сайта на ДФЗ.

Бюджетът по помощта е в размер на 213 млн. лв., който се разпределя в следните направления:

  • Едри и дребни преживни животни, коне, и пчелни семейства – 102 млн. лв.;
  • Плодове и зеленчуци (ябълки, круши, кайсии/зарзали, праскови/нектарини, череши, вишни, ягоди полски, малини полски, сливи, десертно грозде, домати полски, краставици полски, корнишони, патладжан и пипер полски, домати оранжерийни, краставици оранжерийни, пипер оранжериен, ягоди оранжерийни, малини оранжерийни, картофи, лук, чесън, моркови, зеле, дини и пъпеши), маслодайна роза, ориз, винени лозя, черупкови плодове (орехи, бадеми и лешници), салати и марули, бамя, тиквички, култивирани гъби и тютюн – 111 млн. лв.

Максималният размер на финансовата помощ е до 250 000 евро (488 975,50 лв.) на предприятие, чиято дейност е в сектора на първичното производство на селскостопански продукти. При определянето му се отчита и подпомагането, което кандидатът е получил по същата схема през 2022 г.

Остатъкът от ресурса ще бъде изплатен след приключване на обработката на приетите заявления за подпомагане от обявения допълнителен прием в периода 15-19.05.2023 г.

 

   28 април 2023 г.                                                          ДФ „Земеделие“

 

От 3 април земеделските производители могат да кандидатстват за държавна помощ заради войната в Украйна

От 3 април земеделските производители могат да кандидатстват за подпомагане по държавна помощ заради войната в Украйна. Бюджетът на помощта е в размер на 213 млн. лева и представлява 50% от планираното за годината подпомагане по мярката. Датата е определена с цел да се избегнат струпвания на граждани преди насрочените за 2 април избори за Народно събрание.

Държавната помощ за фермерите цели подкрепа за ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна. Тя беше одобрена от ЕК на 24 март 2023 г., а в последствие утвърдена от Управителния съвет на Държавен фонд „Земеделие“ (УС на ДФЗ).

Схемата в размер на 213 млн. лв. е разработена съгласно Временната рамка за мерки за държавна помощ при кризи и преход в подкрепа на икономиката след агресията на Русия срещу Украйна. Предвидено е следното разпределение на средствата:

  • Едри и дребни преживни животни, коне и пчелни семейства – 102 000 000 лв.;
  • Плодове и зеленчуци (ябълки, круши, кайсии/зарзали, праскови/нектарини, череши, вишни, ягоди полски, малини полски, сливи, десертно грозде, домати полски, краставици полски, корнишони, патладжан и пипер полски, домати оранжерийни, краставици оранжерийни, пипер оранжериен, ягоди оранжерийни, малини оранжерийни, картофи, лук, чесън, моркови, зеле, дини и пъпеши), маслодайна роза, ориз, винени лозя, черупкови плодове (орехи, бадеми и лешници), салати и марули, бамя, тиквички, култивирани гъби и тютюн – 111 000 000 лв.

Финансовата помощ е с максимален размер до 250 000 евро (488 975,50 лв.) на предприятие, чиято дейност е в сектора на първичното производство на селскостопански продукти, като се отчита и подпомагането, което кандидатът е получил по същата схема през 2022 г.

Производители на култивирани гъби и фермери, отглеждащи телета, за първи път са включени в подпомагането.

Припомняме, че Министерството на земеделието планира и тази година стопаните да бъдат подпомогнати с 426 млн. лева, както и през 2022 г. За да бъде осигурена навременна помощ за сектора преди старта на пролетната кампания, в момента се осигурява 50 на сто от тази помощ, а по-късно през годината ще бъдат отпуснати останалите средства.

Предстои да бъдат утвърдени указанията за предоставяне на помощта.

Законът, Агрополитиката, Говори Брюксел

Министър Кирил Вътев: Важно е да консолидираме агрохранителната верига от полето до масата

Министър Кирил Вътев: Важно е да консолидираме агрохранителната верига от полето до масата

Сряда, 07 Юни 2023

Целта е по-качествени и повече български храни от български суровини, каза министърът на земеделието...

Агротехника, Животновъдство, Растителна защита

Чушки, домати, патладжани: Arrigoni представя новото защитно сито Prisma® Ldf Strong

Чушки, домати, патладжани: Arrigoni представя новото защитно сито Prisma® Ldf Strong

Четвъртък, 01 Юни 2023

Революционният високотехнологичен агротекстил ще бъде представен на щанд 01.345 на изложението GreenTech в Амстердам...

Компании, Събития, Анализи

SPACE 2023 : УЧАСТИЕ НА ВИСОКО НИВО И ВИСОКОКАЧЕСТВЕНО СЪДЪРЖАНИЕ

SPACE 2023 : УЧАСТИЕ НА ВИСОКО НИВО И ВИСОКОКАЧЕСТВЕНО СЪДЪРЖАНИЕ

Четвъртък, 01 Юни 2023

SPACE 2023 ще се проведе от 12 до 14 септември в изложбения център в...

Реколта, Пазари, Цени

Розовото масло е българската визитна картичка в цял свят

Розовото масло е българската визитна картичка в цял свят

Неделя, 04 Юни 2023

Розовото масло е българската визитна картичка в цял свят от десетилетия и това се...

Инвестиции, Финансиране, Застраховки

ДФЗ одобри още 265 проекта по подмярка 4.1. „Инвестиции в земеделски стопанства“ от ПРСР 2014 -2020 г.

ДФЗ одобри още 265 проекта по подмярка 4.1. „Инвестиции в земеделски стопанства“ от ПРСР 2014 -2020 г.

Петък, 02 Юни 2023

Държавен фонд „Земеделие“ - Разплащателна агенция (ДФЗ-РА) одобри още 265 проектни предложения по подмярка...

Иновации, Обучение, Агросвят

BASF ОТНОВО ТЪРСИ ДА НАГРАДИ СТАРТЪПИ И ИНОВАТОРИ ОТ БЪЛГАРИЯ

BASF ОТНОВО ТЪРСИ ДА НАГРАДИ СТАРТЪПИ И ИНОВАТОРИ ОТ БЪЛГАРИЯ

Сряда, 07 Юни 2023

За трета поредна година BASF организира конкурс за стартъпи и иноватори, най-добрите от които...






Наши партньори

За нас

"Агробизнесът" е издание, предназначено за собственици на агрофирми, мениджъри, експерти, производители, преработватели и търговци на селскостопанска продукция. Задачата, която си поставя списанието, е да помогне на българския агробизнес в усилията му да достигне високите европейски стандарти. Земеделието и хранителната промишленост в България да станат конкурентни на останалите страни, членки на Европейския съюз.