Отбелязваме Седмицата на гората Лесовъдската наука у нас празнува 100 г., след Освобождението горите заемат под 30% и са в лошо състояние, днес те са близо 40%

На 7 април по традиция отбелязваме Седмицата на гората. Тази година е по-специална, защото честваме и 100 години от началото на висшето лесовъдско образование. Точно сега е време да отдадем заслужено внимание на лесовъдите у нас, защото благодарение на тях страната ни разполага с такова зелено богатство.

 

Нека да припомним факти, които малцина знаят. След Освобождението на България горите заемат под 30% и са в лошо състояние. За сравнение днес те са близо 40% от територията на страната. Масовото обезлесяване на България започва по времена османското робство заради стопанската дейност на хората – употреба на пасища и сечи, а също така и многобройните битки между Русия и Турция от XIV до XIX век. Точно в периода на Освобождението бележитият български лесовъд Константин Байкушев описва нашите гори като напълно развалени и опустошени, около населените места те са напълно изсечени, а планините - в лошо здравословно състояние. По същото време Витоша е била напълно обезлесена. Малцина знаят, че южните склонове на Стара планина например са били оголени. Шипка и селищата около Казанлък страдат от  природни бедствия. Следствие на човешката дейност почвата ерозира и води до сериозни наводнения. През 19 в. всяка година от порои загиват стотици хора и животни.

 

През 1905 г. стартира първото масово залесяване, организирано от френския лесовъд Феликс Вожели – по покана на българското правителство, той започва дейност по овладяване на пороите в района на град Казанлък. Той прави и обща оценка на българските гори през 1911 г. - 90% от залесените площи са покрити с нискостъблени и подрязани дървета. За сведение към 2020 г. нискостъблените гори заемат едва 12 %.

 

През XX век лесовъдите се включват активно и дават старт на мащабни залесявания, изграждайки нещо като Зелен вал на българските гори. Начинанието им не е никак лесно – отначало хората не приемат еднозначно залесяванията. Нещо повече, горски служители са обект на физическа саморазправа, а фиданките масово биват унищожавани. Но въпреки това лесовъдите успяват. Те устояват и по времето на плановата икономика, като спасяват отново горите от унищожение през – 50-60 те години на 20 в., когато ползването е превишавало прираста.

 

Лесовъдите в наше време търпят отново атаки, защото често са обвинявани, че секат погоголовно и горите са унищожени. Това обаче не отговаря на фактите – горските ресурси са в добро състояние. Нещо повече - България е сред водещите в Европа страни по биоразнообразие, съхранени гори и горски територии. Ние сме първата страна в Европа, която е успяла да постави под защита 35% от националната си територия и под строга защита над 12% от горите.

 

Експертите обаче алармират, че сме поставени пред ново предизвикателство – горите ни трайно застаряват, a в следствие на климатичните промени, те стават много по-уязвими и трябва да се възобновяват. За съжаление преобладаващото мнение е точно обратното – че горите не бива да се секат и трябва да се съхранят максимално. Затова е нужно да оставим лесовъдите, които са учили как да се грижат за горите, да си свършат работа. Сечта не бива да се възприема като мръсна дума. Напротив, когато е извършена с научно обосновани цели, е полезна и важна за възстановяване на ресурсите.

 

БКДМП от няколко години реализира кампания в защита на горите и подкрепа на дейността на лесовъдите. Да не забравяме, че те са учили и квалифицирали точно с мисия да стопанисват и опазват българската гора. Това е от изключително значение, за да могат  бъдещите поколения да се наслаждават на зеленото богатство на България! Освен това секторите горско стопанство и промишленост са важни за страната ни, защото осигуряват препитание на стотици хора от планинските и слабонаселени региони.

Законът, Агрополитиката, Говори Брюксел

Еврото означава повече растеж, конкурентоспособност, по-голяма покупателна способност за хората

Еврото означава повече растеж, конкурентоспособност, по-голяма покупателна способност за хората

Четвъртък, 05 Юни 2025

Еврокомисар Валдис Домбровскис: Присъединяването към еврозоната е най-добрата инвестиция, която България прави за своето...

Агротехника, Животновъдство, Растителна защита

FederUnacoma във Верона: „Машината за производство на вино“

FederUnacoma във Верона: „Машината за производство на вино“

Вторник, 08 Април 2025

Във Vinitaly /от 6 до 9 април 2025/   са изложени основните видове машини за...

Компании, Събития, Анализи

Земеделие: Експо 2025 поставя акцент върху италианското съвършенство

Земеделие: Експо 2025 поставя акцент върху италианското съвършенство

Вторник, 10 Юни 2025

Сценична инсталация, подготвена от FederUnacoma, възпроизвеждаща някои типични градинарски култури на Италия, беше открита...

Реколта, Пазари, Цени

България представи космически храни и нови сортове растителни култури на ЕКСПО 2025 в Осака, Япония

България представи космически храни и нови сортове растителни култури на ЕКСПО 2025 в Осака, Япония

Вторник, 10 Юни 2025

Министерството на земеделието и храните и Селскостопанската академия представиха българския иновационен и научен потенциал...

Иновации, Обучение, Агросвят

Първият в Европа плаващ център за развъждане на есетри отваря врати на река Дунав

Първият в Европа плаващ център за развъждане на есетри отваря врати на река Дунав

Петък, 11 Април 2025

Първият в Европа плаващ център за развъждане на есетри отваря врати на река Дунав  ...






Наши партньори

За нас

"Агробизнесът" е издание, предназначено за собственици на агрофирми, мениджъри, експерти, производители, преработватели и търговци на селскостопанска продукция. Задачата, която си поставя списанието, е да помогне на българския агробизнес в усилията му да достигне високите европейски стандарти. Земеделието и хранителната промишленост в България да станат конкурентни на останалите страни, членки на Европейския съюз.